آزمون بین‌المللی چیست؟

آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی آزمون‌های منسجمی هستند که در سراسر دنیا با هدف ارزیابی قابلیت‌های زبانی زبان‌آموزان برگزار می‌شوند. غالبا انتظار می‌رود افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی و یا شغلی دارند، مدرک یکی از این آزمون‌ها را داشته باشد.
در این بخش، دوره‌هایی با محوریت آمادگی حداکثری زبان‌آموزان برای شرکت در آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی نظیر آیلس و تافل در نظر گرفته شده‌است. مخاطب هدف این دوره‌ها دانشجویان و افرادی می‌باشند که قصد مهاجرت تحصیلی و یا شغلی داشته و مدرکی بین‌المللی برای اثبات توانایی‌های زبانی خود احتیاج دارند. در طول این دوره‌ها تمامی اسکیل‌ها و توانایی‌های مورد ارزیابی در امتحان مورد نظر، توسط اساتید مجرب به زبان‌آموز آموزش داده می‌شود.
دوره‌های ارائه شده شامل دوره‌های آمادگی آزمون‌های زیر می‌باشد:

آزمون YLE

آزمون کمریج استارترز اولین آزمون از سه آزمون کمبریج برای کودکان می‌باشد. موارد ارزیابی شده در این آزمون انگلیسی مهاوره‌ای و مکتوب روزمره انگلیسی با تمرکز بر ویژگی ارتباطی زبان‌ انگلیسی می‌باشد. چهار بخش اصلی این آزمون شامل مهارت شنیداری، گفت‌وگو، خواندن و درک مفاهیم، و نوشتاری. سطح سنجش این دوره‌ها تا قبل A1 می‌باشد.

مدت زمان آزمون حدودا ۴۵ دقیقه می‌باشد.

این مدرک نشان می‌دهد که زبان‌آموز قابلیت‌های زیر را در زمینه زبان‌انگلیسی دارد:

 • درک مطالب ساده به انگلیسی در اینترنت
 • درک کتاب، شعر و آهنگ، برنامه‌های تلویزیونی و فیلم به انگلیسی
 • توانایی دوست پیدا‌کردن در سراسر دنیا

آزمون KET

آزمون KET مدرکی‌ست برای اثبات اینکه زبان‌آموز در موقعیت‌های ساده توانایی استفاده از زبان انگلیسی را داراست.

هر چهار قابلیت اصلی زبان انگلیسی، که شامل مهارت شنیداری، گفت‌وگو، خواندن و درک مفاهیم، و نوشتاری می‌باشد، مورد ارزیابی قرار میگیرد. میزان امتیاز این آزمون ۱۳۹-۱۲۰ می‌باشد. مدت زمان این آزمون نیز حدود ۲ ساعت می‌باشد. این آزمون مناسب زبان‌آموزانی که سطح A2 را گذرانده‌اند می‌باشد. آزمون KET به دو بصورت حضوری و آنلاین قابل برگزاری می‌باشد.

این مدرک نشان می‌دهد که زبان‌آموز قابلیت‌های زیر را در زمینه زبان‌انگلیسی دارد:

 • خواندن و درک متون و سطر‌های ساده به انگلیسی
 • نوشتن نامه و ایمیل به انگلیسی در موضوعات ساده و روزمره
 • یادداشت برداری در جلسات
 • آگاه بودن در مورد نظر مردم به انگلیسی و فهمیدن لحن و حس یک فرد در انگلیسی مکتوب و محاوره‌ای

آزمون PET

آزمون PET مدرکی‌ست که گذراندن آن نشان می‌دهد زبان‌آموز بخوبی به مبانی اصلی زبان انگلیسی چیره‌ است. وی می‌تواند از زبان انگلیسی به صورت عملی در زندگی روزمره استفاده ‌کند. هر چهار قابلیت اصلی زبان انگلیسی، که شامل مهارت شنیداری، گفت‌وگو، خواندن و درک مفاهیم، و نوشتاری می‌باشد، مورد ارزیابی قرار میگیرد. میزان امتیاز این آزمون۱۵۹-۱۴۰ می‌باشد. مدت زمان این آزمون نیز ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه می‌باشد. این آزمون مناسب زبان‌آموزانی که سطح B1 را گذرانده‌اند می‌باشد. آزمون PET هم بصورت حضوری و هم آنلاین قابل برگزاری می‌باشد.

این مدرک نشان می‌دهد که زبان‌آموز قابلیت‌های زیر را در زمینه زبان‌انگلیسی دارد:

 • خواندن و درک عبارات و اصطلاحات ساده انگلیسی
 • درک انگلیسی نوشتاری ساده
 • قابلیت معرفی کردن خود و جواب دادن به سوالاتی که در این مورد از زبان‌آموز می‌شود.
 • توانایی ارتباط معنی‌دار با انگلیسی زبانان در موضوعات ساده

آزمون آیلتس - IELTS

 

آزمون آیلتس - IELTS (International English Language Testing System) مختص ارزیابی افرادی‌ می‌باشد که قصد مهاجرت دارند و از معروف‌ترین آزمون‌های بین‌المللی دنیا می‌باشد. بیش از ۳.۵ میلیون نفر بطور سالیانه در این آزمون شرکت می‌کنند. این آزمون از ۴ بخش اصلی مهارت خواندن و درک مفاهیم، مهارت شنیداری، مهارت گفتاری، و نوشتاری تشکیل شده. اکثر دانشگاه‌های بین‌المللی آزمون آیلتس رو مبنای قابلیت‌های ارتباطی و زبانی دانشجویان خود قرار می‌دهند. نمره این آزمون بین ۹-۱ بوده و زمان آزمون ۳ ساعت و ۱۵ دقیقه بطور میانگین می‌باشد.

آزمون TKT

 

آزمون تی کی تی TKT- (Teacher Knowledge Test) مختص مدرسین زبان انگلیسی می‌باشد. مدرک این آزمون برای مدرسینی که قصد مهاجرت از طریق شغلی را دارند، مناسب است. در این آزمون مهارت تدریس مدرسین در حوزه‌های مختلف تدریس مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این آزمون هم مناسب مدرسین با‌تجربه می‌باشد هم تازه‌کار. این آزمون مناسب مدرسینی با سطح زبان بالای B1 می‌باشد. تی کی تی شامل ۵ مدل می‌باشد. ۳ مدل اصلی بوده و ۲ مدل تخصصی. آزمون به شکل سوالات چند گزینه‌ای بوده و در هر مدل موارد زیر مورد ارزیابی قرار می‌گیرد:

مدل‌های اصلی

 • مدل ۱: پیشینه آموزش زبان و تدریس بوده.
 • مدل ۲: طرح درس و استفاده از منابع تدریس متفاوت
 • مدل ۳: مدیریت کلاس و پروسه تدریس
  مدل‌های تخصصی
 • مدل ۴: آموزش محتوا-زبان محور
 • مدل ۵: زبان‌آموزان جوان

ثبت نام این آزمون حداقل ۶ هفته قبل از آزمون امکان‌پذیر است. تی‌کی‌تی فقط به صورت حضوری برگزار می‌شود.